Recenze od zkušené pejskařky Lenky Wami Blachové
Rukka Warm Up
Rukka Warm Up mě opravdu moc oslovil. Popravdě, co máme tenhle obleček, ostatní nám zbytek zimy leží ve skříni. Jakto? Především – je tenký, a přesto fleecová podšívka hřeje víc než dostatečně. Hřeje psa v pohybu stejně, jako psa v kleci. Můžete si k němu jít ohřát ruce, vyplatí se to. Přitom oblečku nikde nepřebývá, ba naopak, hezky kryje všechny podstatné tělesné partie. Všechny? Ano – včetně krku.
Nákrčník a jeho vychytávky
Na rozdíl od předimenzovaného nákrčníku u vestiček Extreme Warmer od Hurtta má Rukka několik vychytávek, díky kterým je nákrčník nejen funkční, ale taky praktický.
Délka nákrčníku
Nákrčník je dlouhý tak akorát, i kdyby se pes hodně snažil, až na nos mu nespadne.
Vnější a vnitřní část nákrčníku
Nákrčník je ze dvou částí (vnější krycí část a vnitřní zateplovací), ale pozor – gumičku na stažení mají obě části! Vnější nákrčník má zapínání se zadrhovadlem pěkně schované zevnitř, přitom snadno dostupné.
Vnitřní nákrčník má starý známý systém “punčocháče” – je tam malinká nenápadná dírka, kterou vytáhnete ven gumičku a zauzlíte tak akorát. Gumička se pak i s uzlíkem zase pěkně schová a nikde nepřekáží. Geniální.
Další vychytávky zimní dečky Rukka Warm Up
Netuším, proč to napadlo jen výrobce Rukky, ale jsem docela vděčná, že alespoň nějaký výrobce ten nápad měl – stahovací pásek kolem hrudníku je gumový! Tuhost gumy je tak akorát, aby vestička držela, nestahuje příliš, ale dostatečně na to, aby držel, jak má. Nikde se žádné přezky neposouvají, jak si to jednou nastavíte, tak bude Warm Up držet.
Další boží vychytávka – zip na postroj se zátěrem. Když psovi sundáte vodítko z postroje, zazipujete a obleček drží. Pro pohodlí hledání postroje máte docela velkou příležitost, po zapnutí vodítka můžete stáhnout zipy natěsno a vevnitř tak zůstane to úžasné teploučko.
A abych nezapomněla – vestička umožňuje naprosto pohodlný pohyb. Krytí předních nohou je řešeno volánem navíc, takže pes může jít do plného pohybu a přitom mám proti větru i zimě chráněné ramena a v klidu i lokty.
Odolnost za různého počasí
Prozatím nebylo možné vestičku vyzkoušet v úplně vší slotě, kterou zimní počasí může nabídnout, ale prozatím zdatně odolávala sněhu, větru i mrazu. Mokrý sníh a déšť zatím ještě vyzkoušen nebyl, ale materiálově svrchní část hodně připomíná Hurtta – Extreme Warmer, takže předběžně můžete očekávat podobný výkon.
Výběr velikosti zimní dečky Rukka Warm Up
Velikosti zřejmě budou sedět těsně. Na záda 55 cm mám vestičku 55 cm, a padne těsně, není tu žádná rezerva. Raději bych tedy při rozhraní velikosti psa vždy volila tu větší, než tu menší.
Hodnocení od Lenky
|
|
Rukka Airborn Hybrid – kříženec softshellky a zimní vesty
O něco lehčí typ bundy, kdy hřeje zejména zateplená střední část vesty, a okrajové partie jen chrání před ostřejším větrem. Asi jako kdybyste si v předjaří vzali do hezčího počasí místo zimní bundy jen zimní vestu. A přesto jsem si ji docela oblíbila.
Zimní dečka Rukka Airborn Hybrid na těle psa
Velikost 55 cm díky sofsthellovému lemu docela hezky seděla i mojí větší feně s délkou zad 60 cm. Ta na ven sice potřebuje držet záda v teple, ale u ní jde opravdu jen o zadní část páteře, nepotřebuje zateplovat celá, a na to vestička Airborn Hybrid byla dostatečná.
Navíc umožňuje stejně pěkný pohyb jako Rukka Warm Up a vychytávka s gumovým pásem na uchycení nechybí ani tady. Naneštěstí už se ale nepočítá s postrojem pod vestičkou, a to její použití přece jen trochu omezuje. Materiálu je na ní více, a tak už bylo nutné postroj trochu upravovat, aby přes vestu seděl ideálně.
Hodnocení od Lenky
|
|
Rukka Breeze – tenká softshellová vesta do jarního počasí
Byla by super. Fakt byla, kdyby výrobci Rukka i v tomhle případě dodrželi všechny vychytávky oblečku Rukka Warm Up. Ale nejprve k tomu, co se mi na softshellce fakt líbí.
Zimní dečka Rukka Breeze na těle psa
Jako jedna z mála na trhu Rukka Breeze má prodloužený střih i přes stehna psa, takže proti nepřízni počasí opět chrání celého psa. Střih je volnější, takže vesta pěkně zabalí psa i v autě. V nákrčníku nechybí oblíbená stahovací gumička (zevnitř) a zůstala zachována i vychytávka s gumovým páskem kolem hrudníku.
Nicméně – chybí možnost nechat postroj pod vestičkou. Zdánlivě to není potřeba, řeknete si, přece jen je softshellka tenká. Naneštěstí ale v kombinaci s nákrčníkem už postroj nedělá dobrotu a posouvá se výš, je tam docela dost materiálu. Tohle by ale ještě šlo.
Krytí nohou a možnost pohybu
Co je ohromné neštěstí Rukka Breeze, je naprosto nešikovné řešené krytí předních nohou. U všech ostatních typů vest, které jsem od Rukky měla možnost testovat, bylo super řešení v tom, že od krku vedla spodní část vestičky přímo mezi přední nohy psa a na hrudníku se rozšiřovala, a krytí ramen a přední části těla bylo vyřešeno volánem na vestičce. Tady bohužel je vestička řešena pevnou formou všité ochrany ramen, a i přes jisté rozvolnění je toto řešení nedostatečné pro plné rozpětí v pohybu předních končetin.
Je otázka, jestli pro výhody odpustit tento nešvar Rukka Breeze podobně, jako ho pro výhody odpouštím Summit Parka od značky Hurtta. Je ale dobré s tím počítat a neplánovat dlouhodobé akční výlety s touto softshellkou, protože by docházelo k dlouhodobému omezování pohybu předních končetin, což není zcela šťastné.
Hodnocení od Lenky
|
|
Fotogalerie z testování
Autorka článku
Mgr. Lenka "Wami" Blachová
- +420 723 842 310
- lenka.blachova@gmail.com
- praxe přes 18 let ve výcviku psů, složeno 10 zkoušek z výkonu
- praxe v převýchově, rehabilitace reaktivních psů
- instruktor výcviku pomocí operantního podmiňování (pozitivní posilování, klikr trénink)
- vícemistr světa agility v družstvech na MS kříženců 2011
- mistr a druhý vícemistr světa agility 2016 pro plemeno holandský ovčák, mistr světa agility 2017 plemene holandský ovčák
- mistr ČR agility veterán small 2017
- mistr ČR treibball small 2017
- canisterapeutické zkoušky, praktické využití canisterapie
- účast na scooterových závodech (tah, koloběžky, obvykle se 2 psy), několik umístění