Eva (zaměstnankyně MushGO) a Zdenda (její snoubenec) absolvovali Šediváčkův long, kultovní český závod musherů. Zajímalo nás, jaké vybavení si na závod nachystali, bez čeho by se neobešli a co naopak brali navíc. Pokud jste zvědaví taky, pojďte si o tom přečíst v tomto článku!
Eva: Jak už jsem zmínila v reportu z Šediváčka, chystání vybavení jsem nechala na týden před závodem. Nebyl to dobrý nápad! Jenom šťastnou náhodou se moje lajdáctví vyplatilo, protože až týden před závodem jsme se dozvěděli, že můžeme jet s větším spřežením šesti psů. To zásadně ovlivnilo povinnou výbavu i všechno ostatní balení. Já jsem si díky tomu nakonec udělala výlet na nákupy do MushGO jen jednou, což ocenila má peněženka. Vždycky totiž odjedu s hromadou věcí navíc, které ale „nutně potřebujeme“ 😀.
Výbavu pro psy, kterou je na Šediváčka potřeba připravit, bych rozdělila do dvou částí. Za prvé jde o věci, ve kterých se jede, povinnou výbavu, a něco málo, co v povinné není. Za druhé je tu vybavení do zázemí pro závodící psy i pro ty co zůstanou na stake-outu, a hromada věcí jen tak pro jistotu.
Věci, ve kterých se jede, jsou saně s vakem, kotvama, komplet všema šňůrama, obojkama a postrojema pro psy. Pro sichr beru i botičky, kdyby byl přemrzlej sníh. To v praxi znamená přibalit naprosto všechny botičky, co doma najdu.
Povinná výbava je jasně daná pořadatelem – všechny věci musí být naložené v saních, a to po celou dobu závodu. Tím, že vezeme povinnou výbavu, vlastně splnujeme i podmínku zátěže, která je 7 kg na psa bez váhy mushera – počítají se jen saně a jejich obsah, do maxima 70 kg. Pro náš tým to znamená vézt 42 kg a jednoho Zdendu k tomu. Kromě povinné výbavy psům balíme ještě drobné snacky na krátké pauzy.
Povinná výbava pro rok 2025
- botičky pro psy – 4 ks na psa
- krmivo pro psy – 1 krmná dávka při dojezdu do cíle
- náhradní postroje – 2 ks
- náhradní obojky – 2 ks
- kompletní náhradní šňůry – dle velikosti spřežení
- misky
- lékárnička
- vařič + hrnec (s objemem 1 l na psa)
- oblečky (pro všechny ohařovité psy)
- vak na saně s transportním vakem (pro dva psy u spřežení nad 6 psů, pro jednoho psa pro u spřežení do 6 psů)
- stake-out
- jídlo pro mushera
- kompletní náhradní oblečení pro mushera
- stan nebo celta
- karimatka a spacák
- orientační pomůcky – mapa, kompas nebo GPS
- osobní doklady
- dobrá čelovka se svítivostí min. 5 hodin + náhradní baterie
- vázací šňůra min. 3 m dlouhá
- saně (vybavené funkční brzdou, brzdící dečkou, pojistnou šňůrou a jednou kotvou u spřežení do 6 psů nebo dvěma kotvami u spřežení nad 6 psů)

Co psi reálně vezli v saních pro sebe?
- Krmení – Barfujeme, ale rozmrazovat psům syrové maso během závodu je trochu otrava, tak jsme zvolili sterilizované psí salámy. Ty nejen že nepotřebují rozmrazit, ale jsou trochu svátečnější jídlo, a tak psi každý den v cíli i v závěru na bivaku spokojeně baštili.
- Snacky – Na dodání energie Energy balls a na povzbuzení morálky psí piškoty a masíčka Kiddog.
- Postroje – Někteří z našich psů mají jeden postroj už tři roky, jiní ho v průběhu let mění. Vždy vybírám ten, který nejlépe sedí na aktuální kondici a pes je v něm spoko. Běželi v postrojích Musher Koyuk (M a S/M), ManMat Siberian Race (S) a ZeroDC Cross (S a M). Ve vaku si vezli 2 náhradní postroje Musher Koyuk (M a S/M) – ty jsem vybrala, protože jsme do nich schopni obléknout kohokoliv z týmu a fungují tak jako univerzální záchrana v případě ztroskotání.
- Obojky – Na sobě měli ZeroDC Blizzard polostahovací a moje oblíbené obojky od ManMatu, kterých máme doma hromadu a přihodili jsme je i do povinné výbavy.
- Botičky – Pěkně nabalíčkované a popsané, aby člověk nemusel moc přemýšlet, když přijde na obouvání. Na závodě jsme obouvali a vozili v povinné výbavě zimní botičky od Non-stopu a Finnmarky od V.I.P. Dogwear.
- Lékárnička – Psí/lidskou lékárničku doplněnou o elastická obinadla, Diadog, Entero Zoo, dezinfekci, a Alaptid, který přece nevyndám – náhoda je blbec! Tady taky přichází odhalení mojí zapomnětlivosti – chyběla nám mast na tlapky, která spokojeně odpočívala doma. Naštěstí na ochranu lehce popraskaných polštářků nám poslední den zapůjčila „sousedka“ Verča vazelínu a slečna pomocnice mastičku.
- Misky
- Kompletní náhradní šňůry + 5 m dlouhá vázací šňůra
- Stake-out
- Oblečky – Huskouni v oblečku? Ale jo, na ležení! Obleček jim zajistí dodatečnou izolaci, takže psi nemusí vydávat tolik energie na „ohřev“ ležících těl, a tím pádem můžou lépe regenerovat. Oblečeným psům navíc nezchladnou rozehřáté svaly tak rychle, jako kdyby žádné neměli. Naše smečka obléká F1 mezi funkčními zimními dečkami – Non-stop Glacier 2.0. Vybrala jsem ho z několika důvodů – všestranné použití (na stake-out, ale i na zimní treky), střih (kryjí krk, hruď i kejty), funkční materiály (membrána, šusťák a primaloft), skladnost a váha. Ve vaku se nám objevila i mikinka Non-stop Fleece Jacket, kdyby bylo potřeba někoho obléknout trochu méně, a Polárka v ní na saních překvapivě strávila krásný čas ve vaku, a pak i v zázemí.
Dál s námi z domu vyrazily ještě věci, které se na trať nedostaly a zůstaly se mnou v zázemí.
- Krmení – maso, škvarky, doplňky k masu (kelpa, lososový olej, pivovarské kvasnice, céčko, další Kiddog masíčka, piškoty a granule pro štěňata)
- Osuška žlutá MushGO
- Bobkoničitelské vybavení – Pytlíky na bobky, pytle na pytlíky na bobky, sběrací náčiní na bobky (hrabičky a lopatka)
- Pytle náhradní dřevité vlny do kotců ve vozíku
- Subrima overall pro nejchlupatější Auroru na případné procházky
- Vybavení na vycházky s omladinou a Aurorou, a venčení závodníků (ManMat Race Pro, ZeroDC Opasek Grizzly, Bungee leash, ManMat Canicross šnůra, MG vodítko s amortizérem pro silný tah, ManMat Smart a ZeroDC Short)
- Naprosto všechny botičky, co se doma našly v různých modelech, na sníh vhodných i nevhodných (Non-stop Zimní, Non-stop Contact, V.I.P. Finnmark, V.I.P. Fleece, V.I.P. Rubber, V.I.P. úpletová, Non-stop Protector)
Vzhledem k tomu, že jsme ještě nevěděli, že budeme psát takový report, při balení se nefotilo, a musela jsem fotky trochu hledat. Jedno vím ale jistě – už nesmím dál nakupovat 😀.





